İptal / İade Koşulları

İptal / İade Koşulları :

 

Online siparişimdeki ürün ya da ürünleri nasıl iade edebilirim?

 

Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 7 gün içerisinde, iade talebinizi ve ürünle ilgili probleminizi Müşteri Hizmetlerine (+90 533 880 51 62) bilgi vermeli veya 

siparis.ayazdede@gmail.com’ a e-mail göndermelisiniz. 

 

İade etmek istediğiniz ürünü/ürünleri eksiksiz orijinal faturasıyla, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, sipariş numarası ile birlikte

PTT Kargo yoluyla Ayazdede Ticaret Yenikent Bulvarı Remzi Plaza Dükkan No:4 Yeniboğaziçi Gazimağusa adresine gönderebilirsiniz.

 

Ayrıca iade işlemlerinizi orjinal faturanız ile birlikte Yenikent Bulvarı Remzi Plaza Dükkan No:4 Yeniboğaziçi Gazimağusa adresindeki mağazamızdan yapabilirsiniz.

 

Ürününüz bize ulaştığında kontrol edilecek ve iade koşullarına uygun olması durumunda ücret iadesi veya değişim işleminiz yapılacaktır.

 

Siparişimdeki ürünleri hangi şartlarda iade edebilirim ?

 

Siparişinizdeki ürün ya da ürünleri iade etmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde iade talebiniz kabul edilmeyecektir.

 

 - İadenizi teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

 - Ürün/ürünlerin kullanılmamış olması gerekmektedir.

 

 - Ürün/ürünlerin etiketleri kesinlikle ürün üzerinde ve zarar görmemiş durumda olmalıdır.

 

 - Ayakkabılar kesinlikle dışarıda giyilmemiş olmalı, herhangi bir kir izi ya da yıpranma olmamalıdır.

 

 - Ayazdede.com adresinden satın almış olduğunuz kullanılmamış, hasarsız ve iç/dış etiketleri kesilmemiş ürünlerinizi iade edebilirsiniz. 

 

 - Hijyen koşulları gereği iç giyim ürünlerinde iade yapılmamaktadır.

 

 - Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri hijyen kuralları sebebiyle ancak ambalajı açılmamış, kullanılmamış, denenmemiş ve son kullanma tarihi geçmemiş  olmaları halinde iade edilebilir. 

 

 - Eğer ürünün faturası kurumsal ise, iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, ‘Ürün Birim Fiyatı + KDV’ şeklinde kesilmiş bir ‘İADE FATURASI’ ile birlikte  göndermeniz gerekiyor.

 

 - Faturası kurumlar adına düzenlenmiş siparişlerin iadelerini ‘İADE FATURASI’ kesilmediği takdirde tamamlayamadığımızı bilmelisiniz.

 

Bu şartlar dahilinde yapacağınız tüm iade gönderimlerinin kargo ücreti size ait olacaktır. Ancak, iade etmek istediğiniz ürünün kusurlu olduğu anlaşıldığı takdirde, iadeniz onaylanacak ve geri gönderim için ödediğiniz kargo ücreti hesabınıza yatırılacaktır. 

 

İadeniz Onaylandıktan Sonra

 

İade onayınızı takip eden 5 gün içerisinde ürün bedelinizin geri ödemesini yapıyoruz.

 

Kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde ürün bedeli, iade onayınızı takip eden 7 gün içerisinde bankanıza geri ödeniyor.

 

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde geri ödenen tutarın bankaya devrinden sonraki süreçte yaşanabilecek olası gelişmeler tamamen banka işlem süreci ile ilgili olup,

Ayazdede Ticaret’ in sorumluluğunda değildir.

 

Bu yüzden bu tür sorunlarda herhangi bir müdahalede bulunma hakkımız yoktur.

 

Cayma Hakkı Dışındaki İade İşlemleri

 

Tüketicinin ‘Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı’ sadece bahsi geçen alışveriş gerçekleştikten sonraki 7 gün içerisinde iade talebi bildirilen ürünlerin geri alımı için geçerlidir.

 

7 günü aşan sürelerde iade kabul edilemez.

 

Özel Koşullar

 

 - Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi teslimat yerinden ayrılmadan önce paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz.

 

 - Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir.

 

 - Ürün faturanız, kurye poşetinin ön gözünde yer almaktadır.

 

 - Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız veya ürüne ait fatura, kurye poşetinde yer almıyorsa, paketi teslim almayıp kargo yetkilisine  tutanak tutturarak, kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.

 

 - Ürün faturası, iptal ve iadeler için muhakkak gereklidir. 

 

 - Orijinal ambalajı zarar görmüş, bozulmuş, açılmış, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde denenmiş, kullanılmış, kullanımdan dolayı zarar görmüş veya orjinal  faturası bulunmayan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 

 - Ürünün iadesi, ürünün bütün standart aksesuarları; ambalajları hasarsız ve tam olarak orjinal paketleri  ve orjinal faturası ile birlikte geri gönderildiğinde  alınmaktadır.

 

 - Teslimattan sonraki 7 günü aşan sürelerde ‘Cayma Hakkı’yla iade söz konusu değildir.

 

 - Müşteri, ürünü, teslim aldığı andaki durumu ile geri vermekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür.